Committees


Program Committee Chairs

  • Nieves R. Brisaboa, University of A Coruña
  • Simon J. Puglisi, University of Helsinki

Program Committee

  • Amihood Amir, Bar-Ilan University & Johns Hopkins University
  • Ricardo Baeza-Yates, NTENT & Universitat Pompeu Fabra
  • Hideo Bannai, Kyushu University
  • Christina Boucher, University of Florida
  • Nieves R. Brisaboa, University of A Coruña
  • Antonio Fariña, University of A Coruña
  • Johannes Fischer, TU Dortmund
  • Jose Fuentes, University of Chile
  • Travis Gagie, Dalhousie University
  • Pawel Gawrychowski, University of Wroclaw
  • Simon Gog, eBay
  • Sarvnaz Karimi, CSIRO
  • Inge Li Gørtz, Technical University of Denmark
  • Susana Ladra, University of A Coruña
  • Christina Lioma, University of Copenhagen
  • Zsuzsanna Liptak, University of Verona
  • Miguel A. Martinez-Prieto, University of Valladolid
  • José R. Parama, University of A Coruña
  • Kunsoo Park, Seoul National University
  • Matthias Petri, University of Melbourne
  • Solon Pissis, CWI Amsterdam
  • Simon J. Puglisi, University of Helsinki
  • Marinella Sciortino, University of Palermo
  • Diego Seco, University of Concepción
  • Jouni Sirén, University of California, Santa Cruz
  • Yasuo Tabei, RIKEN Center for Advanced Intelligence Project
  • Rossano Venturini, Dipartimento di Informatica, Università di Pisa
  • Nivio Ziviani, Federal University of Minas Gerais

Organizing Committee Chairs

  • Miguel A. Martínez-Prieto, University of Valladolid
  • Antonio Fariña, University of A Coruña

Local Organizing Committee

  • Aníbal Bregón, University of Valladolid
  • Jorge Silvestre, University of Valladolid
  • Miguel R. Penabad, University of A Coruña
  • Juan Ramón López, University of A Coruña
  • Guillermo de Bernardo, University of A Coruña
  • Ana Cerdeira-Pena, University of A Coruña
  • Fernando Silva Coira, University of A Coruña
  • Adrián G. Brandón, University of A Coruña
  • Tirso Varela Rodeiro, University of A Coruña
  • Alejandro Cortiñas, University of A Coruña
  • Daniil Galaktionov, University of A Coruña
  • Borja Freire Castro, University of A Coruña

Steering Committee

  • Ricardo Baeza-Yates, NTENT and Universitat Pompeu Fabra
  • Gabriele Fici, Università di Palermo
  • Travis Gagie, University of Helsinki
  • Shunsuke Inenaga, Kyushu University
  • Alistair Moffat, University of Melbourne
  • Gonzalo Navarro, University of Chile
  • Berthier Ribeiro-Neto, Google Inc. and Federal University of Minas Gerais
  • Kunihiko Sadakane, University of Tokyo
  • Tetsuya Sakai, Waseda University
  • Marinella Sciortino, Università di Palermo
  • Rossano Venturini, Università di Pisa
  • Nivio Ziviani, Universidade Federal Minas Gerais